DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Pokožka a Leto

                   Ako si predĺžiť letné opálenie?


Na opálenú pokožku ste pyšná a túžite, aby vám aj hnedý odtieň na nej dlho vydržal. Skúste dodržať nasledujúce rady a sľubujeme, že strácať bronz budete len veľmi pomaly.

                   

                                                                                              Opálenie nevydrží dlho.

Túžba udržať si čo najdlhšie tmavú pleť neobchádza nijakú z vás. Či už ste si opálenú pokožku vydreli na pláži, alebo k tmavému sfarbeniu prídete takmer zadarmo po tom, čo prejdete pár krokov po slnku, urobiť niečo preto, aby ste si ju udržali, musí každá z vás. V snahe o zachovanie odtieňa platia tieto tri pravidlá: 1. Nespáliť sa. 2. Hydratovať! 3. Pravidelný píling.
1. Nespáľte sa
Aj vy patríte medzi tie, ktoré hneď v prvý deň dovolenky vydržia ležať celý deň na pláži, len aby sa čo najrýchlejšie opálili? Chyba. Čím rýchlejšie zhnednete, tým rýchlejšie aj farbu z pokožky stratíte. Ak sa spálite, hnedý odtieň zmizne o to rýchlejšie. A okrem toho na seba nenechajú dlho čakať negatívne následky spálenia ako vytvorenie pigmentových škvŕn, vrások, rôznych vyrážok, alergií a v najhoršom prípade aj rakoviny. Používajte preto krémy s dostatočne vysokými ochrannými faktormi a neležte na slnku celý deň. Počas poludňajších hodín, keď je slnko najsilnejšie sa stiahnite z pláže alebo aspoň choďte do tieňa. Ak budete na pokožke cítiť, že vás páli, bežte radšej so slnka preč.
2. Hydratujte
Z nedostatočne hydratovanej pleti opálenie zmizne rýchlejšie ako z pokožky, ktorej je dopriata voda v dostatočnom množstve. Myslite preto na to, ako je po každom opaľovaní dôležité sa osprchovať a natrieť sa hydratačnými prípravkami.  Je vhodné používať prípravky na predĺženie opálenia. Fungujú na princípe, že znásobujú produkciu melanínu a tým predlžujú hnedú farbu pleti. Rovnaký odtieň pokožky ako po návrate z dovolenky by vám ich používaním mal vydržať ešte aspoň pätnásť dní.  Krémy tohto typu navyše upokojujú, hydratujú pokožku. Nezabúdajte na dostatočný prísun tekutín, čím podporíte aj hydratáciu pokožky.
3. Píling je dôležitý
Odstránením odumretých buniek z vrchnej vrstvy pokožky zrejme trošku vyblednete, ale pokožka sa pekne rozžiari. V konečnom dôsledku tak bude vyzerať opálenejšie ako koža, ktorá má sebe vrstvu odumretých buniek. Ak píling zanedbáte, pokožka sa začne šúpať, narobia sa vám nepravidelné farebné fľaky.
Nič nepomáha? 
Pokožka však časom aj napriek týmto radám začne blednúť. Pomôžte jej tónovacími mliekami a krémami. Môžu sa používať po celý rok, mnohé z nich majú hydratačné účinky, pokožku vyhladia, zjemnia a dodajú jej peknú farbu pripomínajúcu zdravé opálenie. Vyskúšať môžete aj samoopaľovacie prípravky, pri tých je však veľmi dôležité dodržať správnu aplikáciu, inak si vytvoríte po tele farebné mapy. Nezabudnite najmä  na píling celého tela, aby pokožka bola hladká a jemná. Samopaľovací prípravok sa vám bude ľahšie rozotierať.  Po pílingu a sprche sa vysušte osuškou a natierajte sa systematicky. Krém dôkladne rozotierajte, sústreďte sa na všetky miesta na tele.
 
 
                      Ako na svrbiace pupence zo slnka?
Slnečná alergia síce nie je taká nebezpečná ako rakovina kože, môže však poriadne znepríjemniť dovolenku. Trpí ňou čoraz viac ľudí a dôvodom môže byť aj to, že sa omnoho viac slnku vystavujeme nárazovo. V súčasnosti rovno z klimatizovanej kancelárie odchádzame do trópov a naša pokožka zažije slnečný šok.
Starnutie kože, spálenie či rakovina nie sú jediným nebezpečenstvom, ktoré môžu spôsobiť slnečné lúče. Čoraz viac ľudí trpí, ľudovo povedané, alergiou na slnko. Sú to rôzne nepríjemné prejavy na koži, ktoré súvisia s UV-žiarením. Môžu sa prejavovať červenými fľakmi, mapami na pokožke, vyrážkami, pľuzgierikmi a podobne predovšetkým vo výstrihu, na ramenách, rukách. Slnečná alergia nielenže nevábne vyzerá, ale často aj nepríjemne svrbí a ak sa do rozškriabanej kože dostane infekcia, môže to viesť až ku mokvajúcim a hnisajúcim rankám.
Nepríjemné kožné reakcie sa najčastejšie vyskytujú pri prvom dlhšom vystavení pokožky slnku po zime. Často však tento problém prekvapí až na dovolenke niekde pri mori alebo v horách, kde je silné UV-žiarenie. U ľudí, ktorí trávia málo času vonku, pokožka nemá veľa šancí fotootužovať sa, to znamená zvykať si na slnečné lúče postupne, v pomaly sa zvyšujúcich dávkach.
 Reakcie v spojení so slnkom
Slnečná dermatóza, svetelná urtikária, solárna žihľavka alebo, jednoducho, alergia na slnko, má viacero druhov. Môže vzniknúť po niekoľkých hodinách od pôsobenia slnečných lúčov na pokožke nezvyknutej na slnečné žiarenie. Potom jestvujú tzv. fotoalergické alebo fototoxické reakcie, ktoré spôsobuje kombinácia UV-žiarenia a chemických látok v rastlinách, liekoch, parfumoch či potravinách. Pre niektorých ľudí je rizikové ležať pri opaľovaní priamo na tráve alebo ju kosiť za jasného slnečného dňa, pretože furokumaríny v nej obsiahnuté môžu v kombinácii so slnečnými lúčmi spôsobiť charakteristickú fotoalergickú reakciu. Fotokontaktný ekzém môžu spôsobiť aj prípravky obsahujúce decht, bergamotový alebo santalový olej a celý rad ďalších látok, ktoré sa vyskytujú v krémoch, mydlách či iných kozmetických prípravkoch. Podobné príznaky môžu vzniknúť aj po požití niektorých liekov: tetracyklínov, sulfonamidov, chinínu, niektorých antireumatík, antidiabetík, ale aj umelých sladidiel. Medzi potraviny, ktoré spôsobujú fototoxické reakcie, patria napr. citrusy, zeler, petržlen či figy. Precitlivenosť na slnenie býva aj príznakom niektorých ochorení, napr. lupusu.
Niekedy pokožka vystavená slnku zároveň zareaguje aj na prídavné látky v opaľovacích prostriedkoch a vzniká tzv. akné Malorka. Svojím vzhľadom totiž pripomína charakteristické pubertálne vyrážky. Tu pomôže jedine zmeniť značku "opaľovacej kozmetiky", rozhodnúť sa pre takú, ktorá je najmenej mastná, bez konzervačných látok, farbív a parfumov, prípadne obsahuje menej chemických filtrov v prospech tých fyzikálnych. Najlepšie je hľadať ju v lekárni.
 UV-otužovanie a prípravky proti alergii
Pred klasickou slnečnou alergiou sa možno chrániť tzv. fotootužovaním. To znamená, že slnečnému žiareniu sa treba vystavovať v postupne sa zvyšujúcich dávkach. Alergia na slnko sa totiž zvykne prejaviť najmä u dovolenkárov, ktorí sa na rozhorúčených plážach v oblastiach s vysokým UV-indexom ocitnú bez akejkoľvek "slnečnej predprípravy". Rozhodne sa nevystavujte slnku v čase obeda a počas dovolenky sa v slnečných lúčoch "kúpte" poskromne. Z výživových doplnkov môže pred odchodom na dovolenku pomôcť užívanie betakaroténu, zinku alebo kalcia. Lieky proti alergii je možné užívať preventívne, už niekoľko dní pred odchodom na dovolenku. Môže ich predpísať praktický lekár, alergológ a malé balenia sú voľnopredajné. Začnite jednou tabletou denne a prvé dni na dovolenke môžete v prípade rizika slnečnej alergie zvýšiť dávku na dvakrát jednu tabletu.
Dôležitú úlohu zohráva aj kvalitná opaľovacia kozmetika (špecializovaná pre ľudí so slnečnou alergiou je Eucerin). V každom prípade zamedzte aj kontaktu so spúšťačmi fotoalergických reakcií - pri opaľovaní neležte priamo na tráve, nepoužívajte parfumy ani rôzne osviežujúce vreckovky a pozorne si preštudujte príbalové letáky liekov, ktoré užívate.
Ak sa už alergia na slnko objaví a má nepríjemný, svrbivý priebeh, treba sa, bohužiaľ, začať slnečným lúčom dôsledne vyhýbať a nasadiť celkovú aj miestnu protialergickú liečbu. Moderné lieky proti alergii síce už nemajú tlmiaci účinok, ale ak ide o dieťa, ktoré sa veľmi škriabe, lekári aj dnes predpisujú Dithiaden. Pri jeho užívaní však treba rátať s ospalosťou, zníženou pozornosťou a únavou. Pokožke zasiahnutej vyrážkami nedovoľte, aby sa vysušila, ako prvá pomoc poslúžia aj chladivé peny a telové mlieka po opaľovaní, kalciová masť z lekárničky a cielený účinok majú gély s obsahom protialergickej látky, v závažnejších prípadoch kortikosteroidné masti od kožného lekára.
 Ako sa chrániť pred alergiou na slnko
 
- 2 až 4 týždne pred odchodom na dovolenku skúste užívať betakarotén, príznaky alergie môžu zmierniť aj tablety s kalciom a zinkom
 - používajte ochranné prostriedky proti slnku s vysokým faktorom, resp. také, ktoré sú špeciálne určené pre ľudí so slnečnou alergiou
 - po kúpaní v mori alebo v bazénoch s chlórovou vodou sa osprchujte, soľ a chlór zhoršujú alergické prejavy na koži
 - ak sa vyrážka objaví, chráňte zasiahnuté miesta látkou, kúpte sa v tričku (na dovolenku si zoberte aj bavlnené tričko s dlhým rukávom)
 - snažte sa čo najmenej škriabať, aj keď vás vyrážky svrbia, upokojiť pokožku môžu aj peny v spreji s obsahom pantenolu (Panthenol, Feniderma, Altermed Panthenol Forte Spray)
 - pomôžu lieky na alergiu v tabletách (aj v rámci prevencie), 7-tabletkové balenia sú voľnopredajné (Claritine, Fenistil, Flonidan, Loranol, Zyrtec, Zodac a pod.), pre menšie deti jestvujú vo forme sirupov (suspenzií) alebo v tabletách s príchuťou rozpustných na jazyku (napr. Flonidan Solutab)
 - miestne možno použiť gély s obsahom protialergickej látky (Fenistil, Psilo-balsam, resp. dostupné prípravky v mieste dovolenky)
 - v závažnejších prípadoch majú protisvrbivý a protizápalový účinok kortikosteroidné mastičky, sú však na lekársky predpis (Triamcinolon, Locoid, Advantan atď.), alebo nekortikoidná protizápalová látka pimekrolimus (v kréme Elidel)
 
 
              Ochranu pred slnkom dokáže zaistiť aj mejkap

Pokožka tváre je vystavovaná v každom ročnom období nepriaznivým vplyvom počasia. V lete ju možno chrániť nielen krémami s ochrannými faktormi proti UV lúčom, opaľovacou kozmetikou, ale pomôcť dokáže, ak ste zvyknutá pravidelne sa líčiť, aj mejkap.

                                                          

                                                                    Mejkap dokáže tiež účinne chrániť pred slnečným žiarením.

Každodenné používanie mejkapu patrí k líčeniu mnohých žien. Viaceré sa ho v letných dňoch vzdajú a chcú dopriať pleti voľnosť. Mnohé však bez mejkapu nejdú ani na pláž. To, či v letných mesiacoch niektorá žena bude používať mejkap alebo nie, záleží len na jej rozhodnutí. Tieto kozmetické prípravky sú však vhodné aj na leto práve pre obsah hydratačných látok, ochrany proti UV lúčom. Samozrejme, zabúdať nemožno ani na to, že zlepšia vzhľad a prekryjú nedostatky.

 Ako si vybrať mejkap
Kritérií na výber mejkapu je niekoľko a  na dosiahnutie dobrého výsledku treba všetky dodržať. Najprv je dôležité správne sa rozhodnúť pre typ mejkapu podľa typu pleti.  Ženy by sa mali tými istými pravidlami, ako keď si kupujú kozmetiku na pleť. Napríklad ak je pokožka suchá, treba si zvoliť hydratačný mejkap, ak je pleť problematická, dobré služby urobí korekčný mejkap. Na trhu možno nájsť mejkapy určené na suchú pleť, zmiešanú pleť, mastnú pleť, problematickú pleť, citlivú pleť, ako aj špeciálne mejkapy pre potreby pleti  zničenej liečbou niektorých ochorení. Textúra a krycie schopnosti týchto prípravkov sa rôznia.
 - mejkap si najskôr naneste na ruku, aby ste otestovali jeho krycie schopnosti a konzistenciu
 - v lete sa nosia skôr jemné transparentné tekuté mejkapy, v zime hutnejšie typy s väčšou krycou schopnosťou 
 - v každom prípade však nezabudnite prihliadať na individuálne potreby pleti

 Pozor na farbu
Farba mejkapu sa musí vždy zhodovať s aktuálnou farbou vašej pleti. Skúšať ho treba preto na tvári, ako ho otestujte na ruke, vypýtajte si vzorku, ktorú môžete doma vyskúšať na tvári. Vybraný odtieň by sa mal čo najviac zhodovať s farbou vašej pokožky, neskúšajte tmavšou farbu mejkapu docieliť opálený vzhľad a, naopak, vyhnite sa aj príliš bledým farbám, ktoré vám dodajú mŕtvolný vzhľad.

 Kedy v lete siahnuť po mejkape
 - chystáte sa na dôležitú pracovnú schôdzku alebo rande
 - vaša pokožka  je zosivená a suchá
 - pleť sa vám v lete príliš leskne
 - potrebujete prekryť nedostatky pleti

 Ako správne nanášať mejkap?
1. Ak mejkap nanášate prstami, naneste na tvár jemné bodky a následne ho rozotierajte od stredu tváre smerom von. Netlačte, jemne ho vklepávajte do pokožky. Okraje tváre rozotrite do stratena, aby nevznikla ostrá hranica medzi namaľovanou tvárou a nenalíčeným krkom.
2. Pri aplikácii mejkapu hubkou sa postupuje takto: mejkap naneste najprv na chrbát ruky a  odtiaľ hubkou na tvár. Jemne ho vtláčajte do pokožky po celej ploche tváre, nezabudnite na prechody medzi tvárou a krkom. Snažte sa mejkap naniesť rovnomerne po celej tvári, špeciálne si dajte pozor na oblasť nosa a očí, kde sa zvykne mejkap usádzať v hrubších vrstvách. Keďže v hubke sa môžu usádzať baktérie, aspoň raz týždenne ju preperte.
3. Ak chcete nanášať mejkap pomocou štetca, zaobstarajte si plochý štetec, najlepšie zo syntetických vlákien, aby nestrácal pri manipulácii tvar. Mejkap naneste najprv na chrbát ruky a potom na tvár. Jemnými ťahmi postupujte od stredu tváre smerom von, prechody rozotrite do stratena. Štetec po aplikácii vyčistite. 

 Nezabudnite na odlíčenie
Ak mejkap večer dôkladne neodlíčite, upchaté póry a vrásky na seba dlho nenechajú čakať. Výber odličovacej kozmetiky je široký, pri nákupe prihliadajte na typ pleti a najmä myslite na to, že fľaštičky s odličovacími prípravkami nie sú len ozdobou kúpeľne,  ale ich treba aj používať.

 

                    Opálená aj bez slnka? Ľahká pomoc...

Obdobie, keď biela alabastrová pleť bola znakom krásy, je nenávratne preč. Nosí sa opálená pokožka a tú nemusíte získať len pobytom na slnku. Vaša pokožka môže zažiariť v odhalenom oblečení aj pred dovolenkou. Vyskúšajte kozmetiku so samoopaľovacími zložkami.

                                                          

Ak sa chcete ukazovať s tmavou pokožkou, nemusíte čakať na skutočné slnko a dovolenku. Skvelé opálenie – s tónovacími telovými mliekami a tónovacími krémami na tvár a dekoratívnou kozmetikou možno získať už za pár minút až niekoľko dní.

 Ako aplikovať samoopaľovacie prípravky

1. Pripravte svoju pleť
Aby bol odtieň pleti, ktorý získate tónovaním, krásne rovnomerný, urobte si ešte pred aplikáciou krému peeling pokožky. Buďte dôkladné najmä na lakťoch či kolenách, kde je pokožka suchšia. Peeling ju zmäkčí a vy tak dosiahnete prirodzenejší vzhľad opálenia. Peelingu by ste sa však mali vyhnúť tesne po použití tónovacieho telového mlieka alebo krému. Skrátili by ste tak jeho účinnosť.

2. Začnite hydratačným mliekom
Pre intenzívnejšiu farbu opálenia je dobré pred nanesením tónovacieho telového mlieka použiť bežné hydratačné mlieko.

3. Správna aplikácia
Krém rovnomerne rozotrite a starostlivo vmasírujte do pokožky. Nechajte dôkladne vsiaknuť. Tri až päť minút by malo stačiť. Zabránite tak nechcenému zafarbeniu oblečenia. Nezabudnite si tiež po použití umyť ruky, aby zvyšok krému nezafarbil vaše dlane. Ak sa práve chystáte do posilňovne alebo na vás čaká deň plný pohybu, je lepšie s použitím tónovacieho mlieka počkať. Keď sa telo viac potí, zväčšuje sa šanca, že sa krém a jeho samoopaľovacie zložky vylúčia na povrch a aj napriek dôkladnému predchádzajúcemu vstrebaniu sa oblečenie zašpiní.

4. Správne si vyberte
Rýchlosť a odtieň tónovania sú individuálne. Ak máte svetlú pleť, budú vám stačiť prípravky s menšou koncentráciou tónovacej látky. Ale ľudia so svetlejšou pleťou môžu pokojne používať aj výrobky pre tmavšiu pleť. Dosiahnu tak výraznejší odtieň. Ak máte citlivú pokožku, vždy si pred aplikáciou urobte malý test v jamke na predlaktí. Ak sa do 24 hodín neobjaví nijaká reakcia, môžete prípravok používať.

5. Pozor na tvár
Prípravky na tvár nanášajte veľmi dôkladne. Aplikujte na suchú, čistúpleť. Naneste malé množstvo na čelo, nos, lícaa krk, potom rovnomerne rozotrite po celej tvári rukami. Vyhnite sa aplikácii v blízkosti očí.Pokožku pri vlasocha obočí dôkladne utrite vatovým tampónom. Množstvo prípravku, ktoré nanesiete, ovplyvňuje intenzitu opálenia.

 Bronzová pleť

Opálenie podľa potreby
Opálený vzhľad možno docieliť aj mejkapom a ďalšími kozmetickými produktmi. Vyskúšajte napríkladMinerálny guľôčkový púder Glam Bronze. Obsahuje 85 % minerálov a je bez parfumácie. Vďaka týmto vlastnostiam dodá pleti prirodzený bronzový nádych a vhodný je aj pre citlivú pokožku. Pomôcť si možno aj mejkapom. Mejkap v spreji Glam Bronze vytvára prirodzene žiarivú pleť na tvári ajednoducho sa používa. Sprej sa ľahko nanáša, nevytvára škvrnya "opálenie" vydrží celý deň.

Duo púdre Glam Bronze a Mono púder Glam Bronz ponúkajú na výber dva odtiene, jeden je určený špeciálne pre blondínky a ženy so svetlou pleťou (obsahuje drobné zlaté čiastočky), druhý odtieň je určený brunetkám a ženám s tmavšou pokožkou (obsahuje čiastočky medi). Magický slnečný štetec je nástroj na docielenie prirodzene opáleného vzhľadu pokožky tváre aj tela. Štetec skrýva sypký bronzový púder obohatený o aloe vera (hydratuje), ochranný filter SPF 10 a vitamín E (zabraňuje starnutiu pokožky). Opálenie dodá pleti aj púder s ochranným faktorom, aloe vera a vitamínom E...

 

                          Prečo nechodiť do solária

Mnohé ženy si po lete zvyknú chodiť odchádzajúce opálenie obnoviť do solária. Farbu síce na tele udrží, len máloktorá si však uvedomuje, že aj soláriá vydávajú nebezpečné žiarenie.

                                                          

                                                                                     Solária pokožke neprospievajú.

Síce to nie sú toľko v článkoch o opaľovaní spomínané UVB lúče, ale aj UVA, na princípe ktorých soláriá pracujú, pleti škodia.  Vnikajú hlboko pod kožu, kde pri dlhodobejšom pôsobení poškodzujú DNA, urýchľujú starnutie pokožky a zvyšujú riziko vzniku rakoviny kože.

Pamätajte teda na to, že občas síce do solária zájsť môžete, dlhodobé vystavovanie sa lúčom soláriového slnka však prináša poškodenú pokožku a skorý príchod vrások.

 

      Hnedá pokožka je krásna, opaľovanie má však svoje riziká

Slnečné lúče a opaľovanie zabezpečia, že pokožka získa peknú hnedú farbu a vy sa budete cítiť a vyzerať dobre. Slnko navyše telu dodá vitamín D, v niektorých prípadoch zmiznú problémy s pleťou a pri pravidelnom pobyte na slnku sa zlepšuje aj imunita.

                                                          

                                                         Pri opaľovaní neslobodno zabúdať na vhodný krém s ochranným faktorom.

Leto je v plnom prúde, po práci sa ľudia utekajú osviežiť na kúpaliská. Slnko pôsobí uvoľňujúco a regeneruje telo po dňoch plných stresu. Všetky  tieto pozitívne veci sa však začnú diať len vtedy, ak hovoríme o umiernenom opaľovaní, pri ktorom dbáte na dodržiavanie určitých pravidiel. UV žiarenie, ktoré je zodpovedné za opálenie má totiž aj tienisté stránky. Pri nadmernom vystavení slnečným lúčom bez zodpovedajúcej ochrany dochádza k spáleniu pokožky, alergiám na slnko, urýchlenému starnutiu kože, vzniku pigmentových škvŕn a v najhoršom prípade k rakovine kože. Negatívny vplyv slnečného žiarenia možno zmierniť používaním vhodných opaľovacích prostriedkov. Pokožka každého človeka reaguje na slnečné lúče individuálne.

 Poznáme 4 typy pokožky.


1. Fototyp
Pokožka: veľmi citlivá, takzvaný keltský typ, pleť je nápadne svetlá, výrazné pehy, ryšavé vlasy, zelené alebo modré oči, pokožka sa nikdy neopáli, iba sčervenie
Dĺžka pobytu na slnku: 5 až 10 minút
Ako sa opaľovať: ľudia s takouto pokožkou by sa radšej opaľovať nemali a mali by sa vyhýbať pobytu na slnku - ich pokožka totiž nikdy nepigmentuje, pri pobyte na slnku sa treba vždy dôkladne natierať krémom s vysokým ochranným faktorom
Odporúčaný ochranný faktor: na Slovensku F20 až F25, pri mori F30 až F50

2. Fototyp
Pokožka: citlivá pokožka, ide o typ takzvaného Európana  so svetlou pleťou, pleť je trochu tmavšia, pehy bývajú len zriedka, blond  vlasy, modré, zelené alebo sivé oči, pokožka najprv sčervenie, ale potom zhnedne
Dĺžka pobytu na slnku: 10 až 20 minút
Ako sa opaľovať: ochrannými prípravkami sa treba natierať aj pri krátkych prechádzkach, napríklad pred cestou do práce
Odporúčaný ochranný faktor: na Slovensku F20, pri mori F20 až F30

3. Fototyp
Pokožka: normálna, ide o typ Európana s tmavšou pleťou, najrozšírenejší typy pokožky, pleť svetlohnedá, nijaké pehy, tmavohnedé  vlasy, sivé alebo hnedé oči, pokožka sa dobre opaľuje, síce najprv sčervenie, ale iba minimálne, rýchlo zhnedne
Dĺžka pobytu na slnku: 20 až 30 minút
Ako sa opaľovať: pri dlhšom pobyte na slnku treba aplikovať opaľovacie prípravky
Odporúčaný ochranný faktor: na Slovensku F15, pri mori F25

4.  Fototyp
Pokožka: odolná, ide o stredomorský typ, pleť je hnedá, olivová, tmavohnedé  vlasy, tmavé  oči, pleť sa opaľuje bez začervenania hneď do hneda
Dĺžka pobytu na slnku: až 45 minút
Ako sa opaľovať: pri mori a v horách sa odporúča používať produkty na opaľovanie
Odporúčaný ochranný faktor: na Slovensku F10, pri mori F20

 Čo treba vedieť o UV žiarení


Pri pobyte na slnku treba počítať s tým, že množstvo UV žiarenia, ktoré dopadá na zemský povrch, je ovplyvňované viacerými faktormi:
V lete dopadá na zemský povrch asi 3-krát väčšie množstvo UV žiarenia ako v zime. Výrazný rozdiel je najmä pri UVB žiarení – toho je v lete asi 10-krát viac ako v zime.
Intenzita UV žiarenia dosahuje svoje maximum približne okolo 12. hodiny zimného a 13. hodiny letného času. Nesúvisí to s teplotou vzduchu, najteplejšie býva až okolo 14. až 15. hodiny.

Na vyšších horských svahoch je intenzita UV žiarenia väčšia ako na úrovni mora. Čerstvý sneh odráža takmer 90 percent UV žiarenia, ktoré naň dopadne. Aj stav ozónovej vrstvy má výrazný vplyv na prienik UVB žiarenia, potreba ochrany v oblasti Austrálie je výrazne vyššia ako v Európe.
Niektoré liečivé prípravky a masti robia pokožku oveľa citlivejšou na UV žiarenie. Pri užívaní liečivých prípravkov sa treba o opaľovaní poradiť s lekárom či lekárnikom.

 Ako sa opaľovať, aby ste si neublížili
Na hlavu si určite dajte klobúk s dostatočne širokou strieškou (aspoň 10 cm).Noste slnečné okuliare s UV ochranou (ak nosíte tmavé okuliare bez UV ochrany, robíte svojmu zraku medvediu službu – pod tmavými sklami sa rozšíria vaše zorničky a do oka preniká ešte viac škodlivého žiarenia). Občas si však okuliare zložte, aby ste svojmu telu pripomenuli, že okolo vás je svetlo. 
Obliekajte si chladivé, voľne padavé oblečenie vyrobené z husto tkaného materiálu.Zvyknite si na pravidelné natieranie pokožky, ktorá je vystavená slnečným lúčom. Natrite sa pol hodiny predtým, ako vyjdete na slnko, potom znova, zhruba po dvadsiatich minútach a potom minimálne každé dve hodiny (aj častejšie, ak je to potrebné). Pamätajte na to, že UV žiarenie pomerne ľahko prechádza cez vodu, piesok aj látku slnečníka.Zoberte si príklad od tých, ktorí žijú vo veľmi teplých krajinách – na slnku sa ukazujte ráno, neskoro popoludní a večer. Vyhnete sa tak najsilnejším slnečným lúčom medzi 10. až 16. hodinou. Najľahšie je pamätať si jednoduchú pomôcku: Ak je váš tieň kratší ako vaša výška, vyhnite sa slnku.

Ak sa nemôžete vyhnúť pobytu na slnku v kritických hodinách, uistite sa, že vaša pokožka je dostatočne chránená. Použite opaľovací krém s vhodným ochranným faktorom a presvedčte sa, že ste si natreli celú pokožku, ktorá bude vystavená slnečným lúčom – najmä tvár, uši, nos, šiju a ramená.

Ak sa chcete opáliť pred pobytom na slnku v soláriu, pamätajte, že opálenie pred dovolenkou vám poskytne len minimálnu ochranu pred UV lúčmi. Pamätajte hlavne na to, že aj v soláriu treba použiť vhodné prípravky určené na pobyt v soláriu (nie sú totožné s ochrannými prípravkami na opaľovanie na prírodnom slnku). Deti do 18 rokov by nemali soláriá navštevovať vôbec.

Pri natieraní použite na celé telo (priemerne veľkej dospelej osoby) 36 g opaľovacieho prípravku. V priemere je to dvakrát toľko, ako ľudia bežne používajú. Najlepšie je presné dávkovanie podľa odporúčania na etikete každého opaľovacieho prípravku.
Opakujte aplikáciu pravidelne. Pamätajte na opätovné natretie aj po kúpaní, utretí sa uterákom, prípadne ak sa výrazne spotíte.
Pozorným okom sledujte deti, ktoré majú oveľa citlivejšiu pokožku a hrajú sa v piesku. Potrebujú sa oveľa častejšie natrieť ako dospelí.
Nezabúdajte na občerstvenie. Pite dostatok pitnej vody alebo čerstvej ovocnej šťavy. Miernite sa však s alkoholom. Jedzte dostatok ovocia, najmä jahôd, černíc, čučoriedok a sliviek, na horúcom slnku však nie limetky ani citróny. Oriešky, semienka a zelenina sú tiež vhodné - a najmä sa čo najviac vyhýbajte ťažkým mastným jedlám. Pozor na výber opaľovacích prípravkov.