DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Pokožka a Zima

                                                    Starostlivosť o pokožku V zime

 V zime klesá teplota a vlhkosť vzduchu. Práve vlhkosť je pre zdravie pokožky veľmi dôležité, pretože napomáha rozpusteniu chemických nečistôt obsiahnutých vo vzduchu a znižuje tvorbu prachu. Keď vlhkosť klesne, ohrozuje nás viac nečistôt a prachu. K tomu samozrejme patrí aj UV -žiarenie hoci nie tak intenzívne ako v lete. Z toho vyplýva, že ak pleť v zimnom období nechránime, veľmi trpí. Skoro sa to prejaví – sčervenané fľaky, suché šupinky, ktoré sa vyskytujú na tvári ale aj po tele, popraskané pery a chrbty rúk, lomivé nechty, zhrubnutá koža na kolenách na lakťoch.

Ak trpí pokožka dlhšiu dobu nedostatkom vody a tuku, môže sa na nechránených miestach tvoriť bolestivé praskliny. Preto je nutné pri pokožke zabezpečiť potrebnú ochranu a chýbajúce látky. K tomu, aby v priebehu zimy pokožka nestratila nič zo svojej jemnosti, potrebuje komunikáciu niekoľkých prípravkov. Najčastejšia otázka v zimnom období je : „používať hydratačné krémy alebo nie? Čo keď nám pleť hydratačným krémom zamrzne? „ Tieto obavy už dávno patria k minulosti. Žiadne omrzliny, sčervenanie a následné olupovanie nehrozí. Vo chvíli, keď sa hydratačný prípravok nanesie na tvár, hneď sa vstrebáva a ostane súčasťou tela s teplotou na 36,5°C. Okrem toho existujú v súčasnosti dva druhy hydratačných krémov. Krém typu olej vo vode, ktorý môžeme označiť aj za „soft“ alebo ľahký a malým obsahom tuku a väčším podielom vody, pričom vonkajší obal tvorí voda. Vhodné sú aj najmä na ošetrenie normálnej až mastnej pleti v mladosti. Tieto krémy môžeme ďalej aj na ľahké emulzie.

Druhým typom je hydratačný krém typu voda v oleji. Obsahuje väčší počet tuku a vonkajší obal tvorí olej. Na povrchu pokožky zanecháva mastnejší film a tak bráni odparovaniu vlhkosti. Súčasné technológie umožňujú zabaliť až 80% vody, pričom voda prenikne až do vnútra a tukový film ostane na povrchu pokožky. Tieto krémy sú vhodné najmä na suchú pleť. Preto nie je dôvod vyhýbať sa hydratačným krémom v zime, aj keď pre suchú pleť na denné ošetrenie sa môže stať nedostačujúcim. V tomto prípade použijeme výdatnejší krém zameraný na ochranu.

Samozrejmosťou aj v tom období je UV- filter. Hydratačný krém v prípade suchej pleti použijeme pri večernom ošetrení, ak je to potrebné tak v kombinácii s výživným alebo regeneračným krémom. V prípade rozšírených cievkach potrebujeme dosiahnuť 2- násobnú ochranu a tak zamedziť prudkému prekrveniu.
Neodporúča sa ani naparovanie, mechanický peeling, pleťové vody s obsahom alkoholu. V chladnom a ostrom vetre bezpodmienečne používame výživné krémy chrániace proti chladu. Vhodné sú prípravky pre citlivú pleť, ktoré obsahujú ukľudňujúce látky, ako zelený čaj, lecitín, extrakt z planktónu.

 

 

                          Starostlivosť o pleť v zime


Ako ti čistíme pleť v zimnom období?

Zima a zimné obdobie dajú našej pleti dosť zabrať, takže je potreba správna starostlivosť. Nie je to len kvôli veľkým mrazom a chladného vzduchu či dráždivému vetru ale i prechody z vonku do vnútra vašej pleti veľmi na kráse nepridajú.
Každý večer je nutné poriadne pleť očistiť aby mohla pokožka voľne dýchať a v priebehu noci regenerovať, pričom na ošetrenie volíme jemné čistiace prostriedky a na pokožku pri čistení veľmi netlačíme. Ráno používajte studenú vodu na umývanie tváre a samozrejme používajte vhodný krém, pokiaľ používate mejkap, tak najlepšie z UV filtrom aby našu pleť ochránil. 

V zimnom období môžeme vyskúšať aj ukľudňujúce a vyživujúce masky na tvár napr. uhorkovú masku.

POSTUP: Nastrúhame si malú uhorku a pridáme do nej lyžicu kyslej smotany. Takto pripravenú masku nanesieme na čistú pokožku a necháme si ju pôsobiť asi dvadsať minút. Potom masku odstránime teplou vodu a pleť nakrémujeme vhodným krémom.

Pokiaľ si užívame zimu a to, že chodíme lyžovať a naša pleť je vystavená snehu a budeme sa zrejme pohybovať vo vysokých nadmorských výškach, používajte vždy kvalitné krémy s UV filtrom, ktoré majú ochranný faktor 12 a viac.

Predídete tak spáleniu vašej pokožky, keďže slnko na horách opaľuje viac ako v nížinách. Nemali by ste používať hydratačné krémy, tie totiž obsahujú vodu a voda pri mraze pokožku ešte viac poškodzuje a na pleti by vám mohli vzniknúť nepekné červené žilky.

Preto pri lyžovaní používajte radšej mastné, výživné a ochranné pleťové krémy pery používajte ochranný balzám. V období veľkých mrazov sa dobre osvedčilo používanie vitamínového séra.

V zime asi najviac trpia naše pery, pretože si si ich stále olizujeme a jemná pokožka pier neobsahuje žiadne tukové žľazy, preto sa pokožka na perách ľahko vysuší a popraská. Veľkým pomocníkom bývajú prípravky ktoré obsahujú včelí vosk a rastlinné oleje.

 

 

Ochrana a starostlivosť o pokožku v zimných mesiacoch

                                                    Pleť je našou prvou vizitkou.

V zimných mesiacoch bojuje naše pleť s mnohými neduhmi - prudké zmeny teplôt, suchý vzduch, neustále prechádzanie z prekúrených miestností do mrazivej zimy a naopak spôsobujú našej telesnej ochrane veľkú záťaž. Pleť potom reaguje podráždením, svrbením, nadmerným vysušovaním či dokonca prasklinami. Niekedy je tiež možné prudké zhoršenie kvality pleti alebo dokonca vznik akné. Jedným z dôvodov je fakt, že v zimných mesiacoch v ovzduší celkovo ubúda vlhkosti - vonkajšia klíma pleť poškodzuje svojím chladom a nedostatkom vlahy. Vnútorná klíma potom vďaka nadmernému vykurovaniu obsahuje vlhkosti ešte menej. Obzvlášť suchá a citlivá pokožka následkom týchto zmien hrubne, vyzerá opotrebovane a unavene.

Prečkať zimu bez väčších následkov a poškodení stojí našu pleť veľkú námahu. Preto jej doprajte najmä v tomto ročnom období dostatočnú ochranu a starostlivosť, ktorými jej vytvoríte dostatočný ochranný plášť.

 

Starostlivosť o jednotlivé partie tela :

Pokožka očných partií

Pokožka okolo očí je už sama o sebe veľmi suchá. Nedostatok vlhkosti, ktorý sa spočiatku prejavuje drobnými vráskami okolo očí môže vo vyššom veku viesť až k viditeľným ryhám. Najmä v zime predstavuje počasie pre tieto partie zvýšené riziko vysušenia. Predísť sa mu dá používaním mastnejších očných krémov či nanášaním očných hydratačných krémov viackrát denne.

Pery a okolie pier

V zime trpí mnoho ľudí nadmerným vysušovaním a popráskaním pier. Ich pokožka je totiž veľmi citlivá a obsahuje veľmi málo ochranných tukových buniek. V bežnej obchodnej sieti je široká dostupnosť ochranných balzamov a tyčiniek proti vysušeniu a praskaniu. Tiež používanie prírodných zdrojov môže predísť bolestivým rankám či natrhnutým kútikom - využite silu medu či bravčovej masti. A nezabúdajte na pravidelné odlíčenie rúžov a balzamov!

Odľahčenie pre pokožku tváre

Pre dodanie zdravého odtieňu bledej pleti používa v zime mnoho žien vo zvýšenej miere make-up či rúž. Starostlivé odlíčenie a vyčistenie pokožky by malo byť po ich používaní samozrejmosťou. Tento nevyhnutný proces paradoxne predstavuje pre pokožku obrovskú záťaž, lebo ju zbaví prirodzeného ochranného filmu. Preto je dobré investovať do jemných a kvalitných odličovacích prípravkov, ktoré presne zodpovedajú typu pleti.

Koža tela

Kožu celého tela sa taktiež nevypláca zanedbávať! Ako prípravu na zimné obdobie je výhodné vymeniť v túto chladnú ročnú dobu pleťové mlieka za hutnejšie pleťové balzamy či telové oleje. Ak ich nanášanie doplníte o krátku masáž, podporíte prekrvovanie pokožky a účinné látky sa tak lepšie vstrebajú.

Hebké ruky

Ruky predstavujú najpoužívanejší nástroj nášho tela a ich pokožka je najviac vystavovaným a namáhaným orgánom. Vďaka častému umývaniu prichádzajú o svoju prirodzenú ochrannú funkciu a k tomu ich ešte oslabuje nadmerný chlad. Odľahčite svojim rukám používaním jemných, neparfumovaných mydiel a krémov na ruky. Mnohé z nich obsahujú špeciálne ochranné látky, ktoré dlhšie vydržia a pritom nepôsobia mastne. A nezabúdajte, hlavne pri tuhých mrazoch, na rukavice!


* Pri zimných športoch a na horách používajte ochranné krémy s dvojnásobným ochranným filtrom než v lete. Zvlášť citlivé partie (oči, pery) pokryte hrubou vrstvou krému a nezabúdajte na slnečné okuliare.

 

* Unavenej a namáhanej pleti doprajte min. 1x týždenne regeneračné masky.


* Dodržujte pitný režim! Dodáte tak organizmu vlahu aspoň zvnútra.

 

                           

                               Zimná kúra pre chodidlá

Mať nohy v teple, to je príjemná vec! V hrubých ponožkách a kožušinových čižmách však pokožka nedýcha a vysúša sa. Ako tomu zabrániť?

Hebká pokožka

  

Hydratačné krémy bohaté na zvláčňujúce zložky chránia pokožku chodidiel pred vysúšaním, pomáhajú predchádzať vzniku stvrdnutej pokožky a prasklín. Denne dôkladne vmasírujte do pokožky. Telové krémy s obsahom javorovej miazgy, olivového oleja či exotického masla sa hodia na ošetrovanie suchej pokožky celého tela. Účinne zjemnia drsnú pokožku lakťov, kolien i chodidiel. Ak chcete predísť vysúšaniu a bolestivému praskaniu pokožky na chodidlách, noste ponožky z prírodných vláken. Teplú obuv si často vyzúvajte a nezanedbávajte pravidelnú starostlivosť. 
 

Uvoľňujúci kúpeľ 

  
Raz do týždňa si pripravte kúpeľ nôh s výťažkami z levandule alebo mäty, ktorý zmäkčí stvrdnutú pokožku a pripraví ju na ďalšie ošetrenie. 
 

Povzbudzujúca masáž

  
Máte unavené chodidlá? Masážny ježko účinne prekrví pokožku, uvoľní stuhnuté svalstvo a povzbudí látkovú premenu. 

Utierajte dosucha!

  
Chodidlá si dôkladne osušte aj v miestach medzi prstami. Vlhká pokožka je totiž ideálnou živnou pôdou pre baktérie a plesne. 
 

Zdravé nechty

  
Nechty sa snažte strihať dorovna (nožničkami alebo klieštikmi na nechty). Zarastaniu nechtov do pokožky predídete aj jemným opílením ostrých hrán. 
 

Dokonalé chodidlá

  

Na odstránenie zrohovatenej pokožky môžete použiť pemzu, rašpľu alebo hoblík. Jemný pilník používajte preventívne na zachovanie mäkkej a pružnej pokožky.